Lugemisjooga ja lugemisnõustamine

Sa ei ole kellestki parem.

Sa ei ole kellestki halvem.

Sulle on antud maailm.

Näe, mis seal näha.

Hoia seda, mis on

su ümber, hoia, kes kõrval.

Kõik olendid omamoodi on naljakad.

Kõik on õrnad.

(Doris Kareva)

 

Lugemisjooga

Lugemisjooga videod 

Mis on lugemisjooga?

​Lugemisjooga sündis usust ja kogemusest, et lapsed õpivad lugema kõige paremini läbi loomuliku huvi, mängu ja rõõmu. Panin kokku oma lugemisnõustaja teadmised ja kogemused, lastejooga praktika ja oma kogemused ema ja õpetajana. Lugemisjooga on tähtede õppimise viis läbi loovliikumise ja lugemismängude. Lugemisjooga sobib väga hästi ka lugemispessa, mille üks leiutajatest ma olen olnud. 

 

Olen tegelenud kundalini joogaga palju aastaid ja õppinud lastejooga õpetajaks. Olen olnud lastejooga õpetaja lasteaias ja koolis, kus kogesin, et lapsed vajavad väga aega rahunemiseks ja oma tegevuse mõtestamiseks. Usun, et lastejooga on imeline viis nautida läbi liikumise olemist, kogeda rõõmu, keskendumist ja lõdvestust. 

Lugemisjooga koolitused õpetajatele- annavad võimaluse viia loovalt lugema õppimise paljude lasteni. Koolitusel teeme kõik harjutused ise läbi ja eesmärk on õpetajaid inspireerida ise olema loov ja mänguline. Lugemisjooga koondab endasse vanad ja uued mängud ja ei sisalda ainuõigeid meetodeid- mida õpetaja lapsega teeb sõltub õpetajast, lastest ja olukorrast. Lugemisjooga koolitus on lastejoogatunni moodi- alustame kohaloleku häälestusega, teeme soojenduse, mängime loovaid liikumismänge, lõdvestume ja lõpetame vahva meditatsiooniga. Mõned õpetajad on olnud mures, et tahaks õppida lugemismänge, aga joogat ei soovi teha. Siiani on kõik osalejad rahul olnud ja avastanud, et jooga on võib olla midagi väga lihtsat ja mõnusat. Osalejad on väga kiitnud seda, et koolitus on praktiline ja andnud tagasisidet, et on saanud ka ise hoolingut- lõõgastust ja inspiratsiooni.

 

Tule lugemisjooga koolitusele (vaata meie koolituskalendrit) või telli enda asutusse lastejooga, lugemisjooga või emakeele tegevuste koolitus. 

 

Maili Liinev

maili@hooling.ee

tel 52 65 305

Lugemisjooga on saanud jõudu lugemispesa mõtteviisist, loe täpsemalt lugemispesast.

Lugemisjooga on lugema õppimine läbi loovliikumise. 

Uuri ise

Lugemispesade koduleht ja tasuta digiraamat

"Hoolingu Lugemisnõustaja annab nõu" (Pere ja kodu jaanuar 2021)

„Tere, tähed“ (Pere ja kodu september 2016)

„Kuidas tõsta lapses lugemishuvi" (Pere ja kodu märts 2016)

Laste lugemishuvi (video)

Tähenärja Lastetoas (video) 

Lugemisjooga (Delfi artikkel)

Lastetoa saade: Tähespordipäev (KPTGBD)
Lastetoa saade: Tähenärija ja H-täht
Lastetoa saade: Kohtumine tähenärijaga
Lastetoa saade: Naljajutud lugemispesas
Lastetoa saade: Täishäälikud lugemispesas

Lastetoa saade: Võõrtähed lugemispesas

Lastetoa saade: S- täht lugemispesas

Lugemisnõustamine

Lugemisnõustamine on suunatud vanematele, kes soovivad toetada oma lapse lugemisoskust või on mures oma lapse lugemise pärast.

Lugemisnõustaja kohtub vanemaga, et teda kuulata ja anda soovitusi, milliseid lugemistegevusi koos lapsega kodus teha. Lapsega toimub mänguline tegevus, et saada teada, kus tema lugemisoskuse areng hetkel on. Lugemisnõustaja annab selle põhjal praktilisi soovitusi, mida teha kodus, et lapse lugemishuvi ja lugemisrõõm tõuseks.

Lugemisnõustamine toimub veebis või Tallinna vanalinna Pikk 7-10 ja võtab aega umbes üks tund.

Võta ühendust

maili@hooling.ee

Maili Liinev on eripedagoog-nõustaja, kasvatusteaduste MA, on töötanud lasteaiaõpetajana, eripedagoogina lasteaias ja koolis, väikeklassiõpetajana ja töötab ka hetkel eripedagoog- lugemisnõustajana, superviisorina ja koolitajana Hoolingus. Maili on olnud projekti Lugemispesa üks loojatest ja juhtidest; ta on leiutanud lugemisjooga. Mailil on kaks last ja ta omab kogemust õpetada düsleksiaga last.

Tagasiside

Meie pesamuna Epp ei ilmutanud veel 5-aastaselt mingit huvi lugemise vastu. Tähed olid kenasti selged, kirjutada oskas ka, aga raamatute lugemist pidas suurema õe ja venna tegevuseks. Vanematena proovisime läbi korduvalt läbi rida nippe, kuidas temas lugemishuvi tekitada. Vaatasime koos pildi-ja juturaamatuid, lasime tal ise väikseid poenimekirju koostada ja siis poes selle järgi asju korvi otsida, palusime liigeldes “abi” tänavanimetuste lugemisel, näitasime ise eeskuju raamat kõhul diivanil lugedes jne jne. Tirts ei näidanud aga mingit omapoolset huvi. Lasteaia viimase rühma saabudes osalesime Maili läbiviidud lugemisalasel koolitusel ning sealt algas meie pesamuna lugemisareng. Nad kohtusid Mailiga 2-3x kuus ca paari kuu vältel ning see, milliseks kujunesid järgmised aastad, üllatas meid kõiki. Mitmendat aastat järjest on Eesti Lastekirjanduse Keskus teda kui usinat lugejat tunnustanud “Hea Lugeja” aukirja ja märgiga. Eelmisel õppeaastal, st 3ndas klassis oli tal eesmärk kooliaastas lugeda 100 raamatut, selle ületas ta 9 raamatuga. Lühidalt – meil on vägagi põhjust oletada, et Maili oskuslik juhendamine mängis siin VÄGA suurt rolli.

 

Epu ema

Maili_Liinev.jpg
Epukene.jpg